Csütörtökön a magyarkanizsai Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központ épületében tartották az Interreg IPA HU-SRB program keretében megvalósuló Együttműködés a hátrányos helyzetű és roma tanulókat célzó tanodák között elnevezésű projekt első módszertani workshopját. A projekt partnerei a Magyarkanizsai Községbeli Szociális Védelmi Szolgáltató Központ és a szegedi Motiváció Egyesület. A workshop célja pedig az, hogy azoknak a pedagógusoknak, akik a különleges figyelmet igénylő gyermekekkel dolgoznak, további eszközöket biztosítson, amelyek segítenek abban, hogy ezek a gyermekek minél előbb utolérjék társaikat. Az elsajátított technikák az oktatásban dolgozók számára a mindennapi munkájukban is hasznosak lesznek, míg a magyarországi kollégákkal való hálózatépítés alapot jelenthet további szakmai fejlődésükhöz.
Az első módszertani workshopra Magyarkanizsa község számos településéről érkeztek résztvevők.
Telek Krisztina, a Magyarkanizsai Szociális Központ igazgatója a helyszínen elmondta lapunknak nyilatkozva, hogy az első, Magyarkanizsán zajló workshop a matematikai készségek fejlesztésére irányul.
– Olyan kreatív ötleteket kapnak a résztvevők, melyeket utána játékos módon be tudnak építeni a mindennapos matematikai oktatásba. A másik része viszont az együttműködésre vonatkozik, hogy milyen módon tudnak a gyermekek kooperatívan együtt dolgozni az iskolában, hogyan tudják a szociális készségeiket fejleszteni. Erre kapnak itt most konkrét ötleteket. Maga az egész workshop játékos formában zajlik, amit a későbbi munkájukban alkalmazni tudnak a pedagógusok – mondta Telek Krisztina, aki azt is kifejtette, hogy a községben hol van legnagyobb szükség ezek alkalmazására. – Elsősorban Horgos tekintetében fontos ez a kérdés, ahol a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek élnek. Ez egyfajta transzgenerációs, megörökölt probléma a családokon belül. Martonoson más jellegű, ott a széttelepített roma lakosság kérdése merül fel, más kultúrából, más vallással érkeztek, a velük való munka is egy külön kihívás, míg Adorjánon az iskoláztatás nem prioritás, ez jelenti a gondot. Nagyon nagyra értékelem azt a munkát és tudást, amit ma itt megszerezhetnek a pedagógusok. Maga az egész projekt számomra azért fontos, mert egy része annak a nagy projektnek, amit mi a fölzárkóztatásban jelen pillanatban végzünk. Fontos, hogy megfogjuk és ne engedjük el a családok kezét, illetve, ha majd egyszer elengedjük, akkor ott maradjunk mögöttük, ha szükségük lesz támogatásra, és hogy egy biztonságos, elfogadó közösségé tudjunk válni – emelte ki Telek Krisztina.